Archiv revue:
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Ostatní e-Přílohy
Přílohy revue
Podle
rubrik:
Poezie
Próza
Vzpomínky
Rozhovory
Grafika
Studie
Recenze
Glosář
Archiválie
CD-ROM / Audio

 

 

 

Texty - literární čtvrtletník

Potápěč - literární rozcestník

Dobrá adresa

Host

Plav

Tvar

iLiteratura

Glosy.info - malé statické tlačítko

Festival spisovatelů Praha

Estetika

Weles

Portá české literatury

 

Creative Commons License

 


obsah

ZKOUŠKA

Jakub Grombíř

(heslo z připravovaného Slovníku klíčových pojmů života na vysoké škole)

Tzv. zkouška je v podstatě sofistikovaná společenská hra, které se účastní dva aktéři s protichůdnými cíli. Jeden se nazývá student a jeho cílem je přesvědčit protihráče, že odpřednášené látce skutečně rozumí. Jeho soupeřem je zkoušející, jehož posláním je předstírat, že mu na tom záleží. Od studenta se vyžaduje role defenzivní je závažnou taktickou chybou vmanipulovat zkoušejícího do situace, kdy musí přiznat, že látce rovněž nerozumí. Je nabíledni, že v této hře jsou výřečnost a duchapřítomnost daleko účinnějšími zbraněmi než skutečná míra odborných znalostí.

Výsledek hry vyhlašuje vždy zkoušející. V 95% případů to vypadá tak, že zkoušející za pomoci hereckých prostředků velikánů kamenného divadla (unavené promnutí očních důlků a hluboký povzdech hodný jednoho z bratrů Karamazových) navodí dojem fatálně přepracovaného člověka, který jako Atlas nese na svých ramenou tíhu celého světa a vzápětí se rozhodne pro shovívavost, která tak sluší opravdovým velikánům v situacích, kdy nejde o samu existenci Vesmíru. Zkoušející tudíž navenek lhostejným hlasem pronese ono rozhodující Slovo, jež zní: „Dejte sem index.“ Ano, tento prostý výrok je oním transcendentálním Slovem, jež bylo na počátku a bude i na konci. Slovem, které má v univerzitním kontextu daleko osudovější význam než onen shluk jiných tří slov, kolem kterého se nadělal takový humbuk v Knize Genesis. Vždyť tam šlo pouze o stvoření nebe a zamě, což musela být z našeho hlediska naprostá lapálie, když se to stihlo za pouhých šest dní. Vždyť za šest dní neoběhne po univerzitě ani jediný oběžník...

Pronesení tohoto Slova, této magické formule, odstartuje vždy znova a znova opakovaný zázrak, kdy student opět navzdory nulové přípravě překonal další z nástrah akademického roku. A tím se dostáváme ke skutečnému smyslu rituálu pro nezasvěcence tak nepochopitelného, jako je zkouška: existence zkoušky je nezastupitelná v tom, že je to jeden z nejbáječnějších důvodů k oslavě. Zkouškové období se tak na studentských kolejích stává neprřetržitým řetězcem bakchanálií, které ostatně jakoukoliv systematickou přípravu na další zkoušky vylučují, takže se celý cyklus opakuje nanovo.

 

 

NOVINKY

Aluze 3/2016

Nové číslo Aluze je na světě. Chcete-li ho v tištěné podobě, napište si o něj na redakce@aluze.cz, rádi Vám ho zašleme.

Večer Aluze v Knihovně Václava Havla

V úterý 25. 10. se bude v Knihovně VH povídat s Aluzí o Aluzi, přijďte si poslechnout autory Biancu Bellovou, Irenu Douskovou, Michala Šandu, Jáchyma Topola, ale také Jiřího Hrabala a Davida Jirsu v povídání o tom, jak to s naší revuí bylo, je a bude.

Úterý 25. 10., 19–21 h
Knihovna Václava Havla
Ostrovní 13, Praha 1

Aluze 1–2/2016
Milí čtenáři,
v červenci vyšlo dvojčíslo Aluze. Máte-li zájem, napište nám o výtisk na mail redakce@aluze.cz, případně si počkejte na podzim, kdy bude na našem webu volně ke stažení ve formátu PDF.


Aluze 2/2015
Vážení čtenáři,
druhé číslo loňského roku vyšlo krátce před Vánoci. V případě zájmu o tištěnou verzi nás neváhejte zkontaktovat na redakce@aluze.cz.


Aluze 1/2015
Vážení čtenáři,
Aluze se po téměř osmi letech vrací v tištěné podobě. V rubrice archiv naleznete pdf verzi č. 1/2015, další čísla budeme doplňovat vždy několik měsíců po vydání. Tištěnou verzi revue naleznete v některých knihovnách, případně si o ni můžete napsat na adresu redakce@aluze.cz.
David Jirsa

 

 

 

 

 nahoru    úvodní strana    kontakt    nová aktualita    webmail


ALUZE | Revue pro literaturu, filozofii a jiné (© 1998 - 2008) | ISSN 1803-3784   webmaster: kotrla.com

Počet návštěvníků od 5. 12. 2001: CNW:Counter CNW:Tracker