Archiv revue:
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Ostatní e-Přílohy
Přílohy revue
Podle
rubrik:
Poezie
Próza
Vzpomínky
Rozhovory
Grafika
Studie
Recenze
Glosář
Archiválie
CD-ROM / Audio

 

 

 

Texty - literární čtvrtletník

Potápěč - literární rozcestník

Dobrá adresa

Host

Plav

Tvar

iLiteratura

Glosy.info - malé statické tlačítko

Festival spisovatelů Praha

Estetika

Weles

Portá české literatury

 

Creative Commons License

 


obsah

Lubomír Doležel: Heterocosmica. Fiction and Possible Worlds. The Johns Hopkins University Press, Baltimore and London 1998

Různé možnější a možné různější světy.

Nejnovější kniha kanadského literárního vědce českého původu Lubomíra Doležela nazvaná Heterocosmica se zabývá veskrze literárněteoretickými problémy a zastřešuje tak jeho mnohaletou badatelskou činnost týkající se výzkumu fikčních světů, které jsou generovány narativním tvůrčím aktem pisatelovým a skrze tvůrčí akt čtenářův i zpřístupněné a nahlédnutelné. Autor je ve výstavbě své teorie inspirován také nejrůznějšími vědními odvětvími - psychologií počínaje a filosofií konče.

Doležel v úvodu vyhlašuje svou snahu o vytvoření celistvé sémantiky fikčního světa na základě specifické teorie opírající se o pojem možného světa. Na možný svět literární klade požadavek ontologické homogenity, která je nezbytná pro jeho možnou zaplněnost fikčními entitami a zároveň postuluje i jeho neúplnost, která plyne z toho, že je generován konečným textem - jako základní pojem teorie narace pak nebere v potaz příběh, ale narativní svět, stvořený narativním textem.

Podstatnou část knihy Doležel věnuje analýze intenzionální funkce v rámci narativního textu - předkládá své vlastní pojetí pojmů extenze a intenze a ukazuje vzájemné vztahy mezi extenzí, intenzí, texturou a fikčním světem. Zásadní roli přisuzuje také pojmu autentizace fikčního světa - způsobu, jakým je svět generovaný narativním textem přenášen do fikční existence, a jeho závislost na sémiotické reprezentaci. Velký prostor je ponechán analýze procesu autentizace fikčních faktů vyprávění a jeho vlastnostem. Navíc Doležel zavádí pojmy hustoty, mezer, vyvozování a presuposice, které se podílejí na výstavbě jednotlivých částí fikčního světa.

V epilogu se autor věnuje především problematice intertextuality a postmoderního přepisu. Jeho pohled na intertextualitu spočívá v tom, že ji chápe jako vlastnost textury, skrze niž jsou jednotlivé texty svázány ve vztahy vzájemného sémantického osvětlení. Z tohoto pohledu se vyjadřuje i k základním otázkám místa postmoderního přepisu v současné literatuře.

V knize je ovšem vidět jen špička ledovce dlouholeté Doleželovy literárněteoretické práce, Heterocosmica jsou tak jen precizním závěrem postupného odkrývání závoje narativní sémantiky.

Bohumil Fořt

 

 

 

 

NOVINKY

Aluze 3/2016

Nové číslo Aluze je na světě. Chcete-li ho v tištěné podobě, napište si o něj na redakce@aluze.cz, rádi Vám ho zašleme.

Večer Aluze v Knihovně Václava Havla

V úterý 25. 10. se bude v Knihovně VH povídat s Aluzí o Aluzi, přijďte si poslechnout autory Biancu Bellovou, Irenu Douskovou, Michala Šandu, Jáchyma Topola, ale také Jiřího Hrabala a Davida Jirsu v povídání o tom, jak to s naší revuí bylo, je a bude.

Úterý 25. 10., 19–21 h
Knihovna Václava Havla
Ostrovní 13, Praha 1

Aluze 1–2/2016
Milí čtenáři,
v červenci vyšlo dvojčíslo Aluze. Máte-li zájem, napište nám o výtisk na mail redakce@aluze.cz, případně si počkejte na podzim, kdy bude na našem webu volně ke stažení ve formátu PDF.


Aluze 2/2015
Vážení čtenáři,
druhé číslo loňského roku vyšlo krátce před Vánoci. V případě zájmu o tištěnou verzi nás neváhejte zkontaktovat na redakce@aluze.cz.


Aluze 1/2015
Vážení čtenáři,
Aluze se po téměř osmi letech vrací v tištěné podobě. V rubrice archiv naleznete pdf verzi č. 1/2015, další čísla budeme doplňovat vždy několik měsíců po vydání. Tištěnou verzi revue naleznete v některých knihovnách, případně si o ni můžete napsat na adresu redakce@aluze.cz.
David Jirsa

 

 

 

 

 nahoru    úvodní strana    kontakt    nová aktualita    webmail


ALUZE | Revue pro literaturu, filozofii a jiné (© 1998 - 2008) | ISSN 1803-3784   webmaster: kotrla.com

Počet návštěvníků od 5. 12. 2001: CNW:Counter CNW:Tracker