Archiv revue:
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Ostatní e-Přílohy
Přílohy revue
Podle
rubrik:
Poezie
Próza
Vzpomínky
Rozhovory
Grafika
Studie
Recenze
Glosář
Archiválie
CD-ROM / Audio

 

 

 

Texty - literární čtvrtletník

Potápěč - literární rozcestník

Dobrá adresa

Host

Plav

Tvar

iLiteratura

Glosy.info - malé statické tlačítko

Festival spisovatelů Praha

Estetika

Weles

Portá české literatury

 

Creative Commons License

 


obsah

Hana Fousková: Jizvy. Liberec 1998.

Jsme jizvy země

Nebyl by to Jaromír Filip Typlt, kdyby nevyužil svojí práce civilkáře s různými více či méně duševně stíhanými v libereckém FOKUSU - MY klubu. Plodem jeho služby vlasti je krom jiného taky útlý svazeček básní, reprodukcí obrazů, úryvků autobiografické prózy paní Hany Fouskové, kterou zmíněný T. J. F. opatřil ediční poznámkou a zasadil se o její vydání.

Autorka knížky Jizvy - Hana Fousková, ročník 1947, je spjatá s Podještědím, ale s příbuzností s Karolínou Světlou bych zde neoperoval. Její založení je výtvarné a texty doplňující její oleje jsou přeci jen odlišné od všech těch Křížů u potoka. Když už kříž, tak ten životní, který si Hana Fousková s sebou nese od konce šedesátých let a který prohlubuje každým expresivním výrazem nebo zlověstně rudou v jejich obrazech. Její poezie se od prvních pokusů neustále bije s vědomím smrti, jde bennovskou cestou života, pronásledována jedině psem. “Psa otrávili / a jeho hebký čumák se stal kusem / umělé hmoty / jeho duše / vstoupila do mě / a já jsem teď velká černá psice / která se právě učí výt.”

Vedle otráveného psa - novofundlanďáka Ronyho - je tu i mrtvý syn, udušený vlastními zvratky, a oběšený přítel - lze pak psát o životě jinak, než jak Hana Fousková píše? Nechci její poezii přeceňovat, ale je naprosto jiná nežli to, co vzniká v současnosti. Příbuznost lze najít v některých momentech snad jen se Zbyňkem Hejdou a jeho sbírkami ze začátku 70. let. Jinak je Hana Fousková solitérem, kterému ale nevadí nenávaznost na nikom, jde vlastní cestou a to je na její tvorbě tím nejkrásnějším. I když to v jejich verších občas pořádně skřípe: “až se mi ježí srst / rozkoší / až zaprší”, není to zápor. Bloudění rozšklebeným světem patřilo vždycky výlučně blouznivcům a jen oni smějí podávat svědectví, byť slovy nepřekrášlenými a někdy i rozkřáplými: “To vzlínající ticho / co znají jenom blázni / mi v hrobě zazáří.” (s. 21)

Hana Fousková, která se svazečkem nazvaným Jizvy dočkala satisfakce svého života, možná dál maluje svými světu nelibými barvami další a další obrazy, které mají v textech své pokračování. “Jsme rána v tváři osudu / jsem jizvy země.” Rituální zjizvení poezií, aby bohové poznali bojovníka, tu našlo svoje tělo. Škoda jen, že pouze pro pár zájemců.

Michal Jareš

 

 

 

 

NOVINKY

Aluze 3/2016

Nové číslo Aluze je na světě. Chcete-li ho v tištěné podobě, napište si o něj na redakce@aluze.cz, rádi Vám ho zašleme.

Večer Aluze v Knihovně Václava Havla

V úterý 25. 10. se bude v Knihovně VH povídat s Aluzí o Aluzi, přijďte si poslechnout autory Biancu Bellovou, Irenu Douskovou, Michala Šandu, Jáchyma Topola, ale také Jiřího Hrabala a Davida Jirsu v povídání o tom, jak to s naší revuí bylo, je a bude.

Úterý 25. 10., 19–21 h
Knihovna Václava Havla
Ostrovní 13, Praha 1

Aluze 1–2/2016
Milí čtenáři,
v červenci vyšlo dvojčíslo Aluze. Máte-li zájem, napište nám o výtisk na mail redakce@aluze.cz, případně si počkejte na podzim, kdy bude na našem webu volně ke stažení ve formátu PDF.


Aluze 2/2015
Vážení čtenáři,
druhé číslo loňského roku vyšlo krátce před Vánoci. V případě zájmu o tištěnou verzi nás neváhejte zkontaktovat na redakce@aluze.cz.


Aluze 1/2015
Vážení čtenáři,
Aluze se po téměř osmi letech vrací v tištěné podobě. V rubrice archiv naleznete pdf verzi č. 1/2015, další čísla budeme doplňovat vždy několik měsíců po vydání. Tištěnou verzi revue naleznete v některých knihovnách, případně si o ni můžete napsat na adresu redakce@aluze.cz.
David Jirsa

 

 

 

 

 nahoru    úvodní strana    kontakt    nová aktualita    webmail


ALUZE | Revue pro literaturu, filozofii a jiné (© 1998 - 2008) | ISSN 1803-3784   webmaster: kotrla.com

Počet návštěvníků od 5. 12. 2001: CNW:Counter CNW:Tracker