Archiv revue:
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Ostatní e-Přílohy
Přílohy revue
Podle
rubrik:
Poezie
Próza
Vzpomínky
Rozhovory
Grafika
Studie
Recenze
Glosář
Archiválie
CD-ROM / Audio

 

 

 

Texty - literární čtvrtletník

Potápěč - literární rozcestník

Dobrá adresa

Host

Plav

Tvar

iLiteratura

Glosy.info - malé statické tlačítko

Festival spisovatelů Praha

Estetika

Weles

Portá české literatury

 

Creative Commons License

 


obsah Pelíšky. ČR 1999. Režie Jan Hřebejk.

Zapelíškování v letech šedesátých

Jsou dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi - v jednom baráčku někde v Košířích. Píše se konec roku 1967 a jsou Vánoce, všechno je nějak jinak než bylo, nějaký nový duch nebo co, ale spíš to bude jen a jen dospívání Michala Šebka, který je zamilován do Jindřišky Krausové. Je jasné, že nešťastně, protože ona je zakochaná do chlapce jménem Elien, který má rodiče v USA a bydlí na internátu. (Už ono jméno Elien je fonetickým přepisem anglického slovíčka Alien, ale buďte bez obav, z tohohle Vetřelce kyselina kapat nebude.) A tak nezbývá než pokusit se o sebevraždu - nešťastná láska k tomu vyzývá a přece i rodiny Šebkova a Krausova jsou trochu Montekové a Kapuleti... No zase nepřehánějme, takhle si to scénárista Petr Jarchovský, režisér Jan Hřebejk a producent Ondřej Trojan určitě nepředstavovali. To, o co jim šlo, bylo vytvořit retrofilm ze sixties, když se jim retro z fifties - Šakalí léta - tolik vydařilo. No a tak je tu nová česká komedie, která se točí kolem dvou rodin, sousedů, kteří jsou možná trošku jiného politického smýšlení (Miroslav Donutil coby Šebek je major ČSLA a pan Kraus - Jiří Kodet - je odbojář z RAF, takže komunistům na jméno přichází jen když nadává), ale v podstatě jsou stejní. Stejně drobní ve svých pozicích otců rodin, stejně obklopeni chápavými manželkami a stejně vytáčeni svým potomstvem, které už dávno nechápe, že zítra se bude tančit všude, popř. že je to daleko na Tipperary.

Jarchovskému se podařilo opět najít v díle Petra Šabacha šťavnatou dávku humoru, kterou přichutil svým pohledem - ač je ročník 1966, takže o době, kterou zde vyvolává, jen pohledem div ne prenatálním - a upekl s Janem Hřebejkem dortík podle všech představ o kvalitním českém filmu, jaký ale zřejmě nepochopí nikdo jiný než čeští diváci. Stejně jako v Šakalích letech se v Pelíšcích hodně hraje hudba druhdy současná, takže vedle juchajícího Neckáře jsou tu i Soulmen Deža Ursiniho nebo Blue Effect. Co na tom, že ti posledně jmenovaní vznikli až v říjnu roku 1968, takže jejich Slunečný hrob, který je vlastně hudebním leitmotivem filmu, nemohl v té době vůbec zaznít. Šedesátá tu splývají v jedno a je trochu jasné, že konec bude s 21. srpnem. Ale to nevadí ani divákům, ani tvůrcům, ba ani rejpavým kritikům. Protože film je to moc hezký, český, nehořlavý... (Nepsalo se ale tohle už o Obecné škole??)

Vše zde stojí na obrovských hereckých výkonech. Zvláště Jiří Kodet vytvořil jednu ze svých nejlepších rolí (spolu s jeho rolí herce Kodeše v Panelstory Věry Chytilové). Boleslav Polívka i Miroslav Donutil, kteří jsou v tomto podařeném filmu bratři, představí divákům, jak může být velký medvěd, stojící na zadních. A Eva Holubová jako sestra paní Šebkové opět potvrzuje svoje herecké umění, které už ale i průměrný divák zná z Knoflíkářů.

Jenže - jenže příchod vojsk Varšavské smlouvy je až zbytečně zdůrazněn, podobně jako v Jarchovského próze Musíme si pomáhat je tu nabubřelý konec, kdy nevíte, jestli to už nepřesahuje únosnou mez a jestli jím ty všechny dobré a výborné vtipy a situace nejsou tak trochu shozeny. Ano, retro má možná nárok být i trochu sentimentální, ale proč to neudělat podobně, jako když Jindřišce Krausové umře maminka ( Emília Vašáryová). Tady to jde i beze slov. Ale i tak se je možné dívat na Pelíšky jako na film, který sice nebude mít asi nikdy aureolu dokonalého díla nebo výbušného experimentu, ale na který se příští Vánoce možná rádi všichni podívají v televizi. To není odsouzení filmu, který je na poměry našeho filmového průmyslu nad-dobrý, to je jen konstatování, že i výborné filmy přicházejí v pravý čas jen zřídka. Přes to všechno jsou Pelíšky výbornou zábavou, jakou bychom mohli hledat v devadesátých letech možná jen u geniálních Schmidtových Vracenek.

Michal Jareš

A ještě malé P.S. k tvůrcům filmu. Co myslíte, když se Šakalí léta odehrávala v padesátých letech, Pelíšky v šedesátých - jaký bude další film dvojice Jarchovský - Hřebejk? Tipoval bych na zpracování zmíněné novely Musíme si pomáhat, která se odehrává za Protektorátu. Ovšem jak ji ztvární Jan Hřebejk hudebně, když všechny jeho filmy jsou s hudbou spjaté? Swingem, nebo zpěvem Die Fahne Hoch? Opravdu jsem zvědav...

 

 

 

 

NOVINKY

Aluze 3/2016

Nové číslo Aluze je na světě. Chcete-li ho v tištěné podobě, napište si o něj na redakce@aluze.cz, rádi Vám ho zašleme.

Večer Aluze v Knihovně Václava Havla

V úterý 25. 10. se bude v Knihovně VH povídat s Aluzí o Aluzi, přijďte si poslechnout autory Biancu Bellovou, Irenu Douskovou, Michala Šandu, Jáchyma Topola, ale také Jiřího Hrabala a Davida Jirsu v povídání o tom, jak to s naší revuí bylo, je a bude.

Úterý 25. 10., 19–21 h
Knihovna Václava Havla
Ostrovní 13, Praha 1

Aluze 1–2/2016
Milí čtenáři,
v červenci vyšlo dvojčíslo Aluze. Máte-li zájem, napište nám o výtisk na mail redakce@aluze.cz, případně si počkejte na podzim, kdy bude na našem webu volně ke stažení ve formátu PDF.


Aluze 2/2015
Vážení čtenáři,
druhé číslo loňského roku vyšlo krátce před Vánoci. V případě zájmu o tištěnou verzi nás neváhejte zkontaktovat na redakce@aluze.cz.


Aluze 1/2015
Vážení čtenáři,
Aluze se po téměř osmi letech vrací v tištěné podobě. V rubrice archiv naleznete pdf verzi č. 1/2015, další čísla budeme doplňovat vždy několik měsíců po vydání. Tištěnou verzi revue naleznete v některých knihovnách, případně si o ni můžete napsat na adresu redakce@aluze.cz.
David Jirsa

 

 

 

 

 nahoru    úvodní strana    kontakt    nová aktualita    webmail


ALUZE | Revue pro literaturu, filozofii a jiné (© 1998 - 2008) | ISSN 1803-3784   webmaster: kotrla.com

Počet návštěvníků od 5. 12. 2001: CNW:Counter CNW:Tracker