Archiv revue:
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Ostatní e-Přílohy
Přílohy revue
Podle
rubrik:
Poezie
Próza
Vzpomínky
Rozhovory
Grafika
Studie
Recenze
Glosář
Archiválie
CD-ROM / Audio

 

 

 

Texty - literární čtvrtletník

Potápěč - literární rozcestník

Dobrá adresa

Host

Plav

Tvar

iLiteratura

Glosy.info - malé statické tlačítko

Festival spisovatelů Praha

Estetika

Weles

Portá české literatury

 

Creative Commons License

 


obsah

spory mISTRŮ o Mistry

Petr Chleboun

Sláva pro českou literární kritiku: Vieweghovi byl shodou všech možných okolností nalezen důstojný antipod. Špatně se čte a ještě hůř prodává. Konečně ti, co mají rádi Viewegha, to mohou těm, co ho rádi nemají, plnohodnotně vracet! Místo ringu bylo sbito popravčí lešení a divák se mohl těšit na exekuci, jakou nezažil téměř tři sta osmdesát let. Ovšem ta malá přeháňka ve sklenici vody, která se následně rozpoutala, většinu přihlížejících zřejmě zahnala jinam, kde je sucho a živo. Kde jsou nějací popravčí mistři? Aha, tady je máme:

Kratochvil je grafoman, řekl Putna (Martin C.) Justovi (vyslovujeme česky), Rejžkovi (raději nevyslovujeme) a Petříčkovi (jr.). Odvolal se na Chuchmu, což mi může být putna. Mj. je také Kratochvil prachsprostý schematista, kdežto Viewegh (ať jsme u těch antipodů!) brilantně zobrazuje povrch. Tak. Konečně může být spor rovnocenný. Co následovalo? Rejžkovi (nevyslovovat!) se nelíbí, že Viewegh na mnoho věcí pohlíží a má svíravý pocit kolem žaludku (občas i v útrobách!). Petříčkovi (jr.) bylo ovšem při četbě Viewegha velice trapně, protože Michal V. na své postavy donáší. Jr. se přímo nechal slyšet, že Michal V. je úplný literární paparazzi! (A to je mám dojem docela nová typologie! Hleďme té smělosti!) A Vladimír Just? Být literární postavou, naštval by se na autora (míněn je Michal V.) a určitě by z knihy vystoupil. Někdy mám ovšem pocit, že Just byl snad kdysi opravdu literární postavou a z nějaké pořádně vykutálené knihy vystoupil. Takové fantastické glosy přece nepadají jen tak z nebe! Tolik hrdelní pře (jsme v Katovně) o Vieweghovi.

Spor o Kratochvila probíhal na této argumentační úrovni: Kratochvil je grafoman a schematista. Já se nudím (Martin C.). Kratochvil je skvělý autor. Prostě je skvělý (nevyslovovat + jr.). Orfeus z Kénigu je báječná povídka o lidské identitě. Ano, ačkoli se to nezdá, je to o tak jednoduché věci (vyslovujeme česky). Ovšem, problém lidské identity je naprosto přehlédnutelnou záležitostí pro prosťáčky. Však, kdo by si co myslel o posledním opusu Milana Kundery, když jej celý zasvětil něčemu tak banálně bezproblémovému, jako je lidská identita. Záměrně zkresluji, pochopitelně, ale trošku zvážněme.

Protože ostatní jsou v oboru diletanti, podívejme se blíže na Martina C. (a zároveň i Chuchmu, když se na něj tak hezky odvolával). Člověk, který vyprodukuje téměř každoročně jeden román, nemusí být nutně grafoman, ale přiznejme mu, že může být nadmíru pracovitý literární řemeslník. Tempo, s jakým vydává své poslední knihy Kundera, však nikoho k takovým obviněním netlačí, a tempo, s jakým píše své literárněvědné a publicistické stránky sám velký Martin C., v tomto měřítku znamená, že za grafomanii lze získat docenturu. Kratochvil nejednou prozradil, že píše spíše těžce a slovní sprinty se mu vyhýbají jako startovní bloky Zátopkovi (takto to ovšem vyjadřuji já), ale v této hrdelní při by to mohlo být pokládáno za přitěžující okolnost.

K psaní (literárně) vymyšlených věcí o (literárně) vymyšlených postavách se mi už jen technicky slovo „donášení“ nehodí. Měl bych se snad urazit, když mi Vaculík na jednu svou postavu prozradí, že měla klidné cecky, hluboký v srdci žal, na piči výraz pokerového hráče? A to dokonce i ve chvíli, kdy si přesně uvědomuji, koho za tou náruživou hráčkou pokeru hledat? Odpověď nechám na Jr. A Vladimír Just dal hezkou inspiraci Michalu Vieweghovi k formálnímu experimentu v další knize: Navrhuji Vieweghovi toto: což takhle na nějakou postavu hned od úvodu donášet a donášet (tedy tak trochu o ní něco čtenáři prozradit), pak ji nechat naštvat se na vlastního stvořitele (ano, v dnešní době stvořitel a paparazzi zřetelně splývají v jedno, souhlasíte, milý Jr.?) a nechat ji s hrubým klením vypadnout?

Jedno tedy Katovně nelze upřít: možnost inspirovat druhé. Napsal by Viewegh v Účastnících zájezdu tak mistrovské ironické pasáže, kdyby jej nerozlítilo pár kritiků?

Ale stejně si neodpustím: bývalo zvykem, že katové jsou mistři svého řemesla. Jircháře by o tuto službu nikdo nežádal a zřejmě ani za řezníkem by nikdo nezašel. Ta národní ostuda, kdyby se po Bílé hoře na stínání chlouby české opozice vystřídali alchymista (například exotický Angličan Just), králův dvorní šašek (řekněme Petříček) a kartáčník (ale tohle přece nebudeme vyslovovat)! V takové společnosti by i zkušený mistr popravčí působil spíš jako neohrabaný bednář (co třeba mistr Putna?) Proč tedy jsou do katovské funkce povoláváni převážně lidé, kteří mohou jinde vynikat, ale na exekuci s sebou vláčejí nepoužitelný meč se ztupeným ostřím? Už dlouho jsem žádného z nich neviděl vést čistou ránu. Ale možná na tom nese svůj díl viny i nerovné lešení, které se při té přeháňce ve sklenici vody stává velice kluzkým…

 

 

NOVINKY

Aluze 3/2016

Nové číslo Aluze je na světě. Chcete-li ho v tištěné podobě, napište si o něj na redakce@aluze.cz, rádi Vám ho zašleme.

Večer Aluze v Knihovně Václava Havla

V úterý 25. 10. se bude v Knihovně VH povídat s Aluzí o Aluzi, přijďte si poslechnout autory Biancu Bellovou, Irenu Douskovou, Michala Šandu, Jáchyma Topola, ale také Jiřího Hrabala a Davida Jirsu v povídání o tom, jak to s naší revuí bylo, je a bude.

Úterý 25. 10., 19–21 h
Knihovna Václava Havla
Ostrovní 13, Praha 1

Aluze 1–2/2016
Milí čtenáři,
v červenci vyšlo dvojčíslo Aluze. Máte-li zájem, napište nám o výtisk na mail redakce@aluze.cz, případně si počkejte na podzim, kdy bude na našem webu volně ke stažení ve formátu PDF.


Aluze 2/2015
Vážení čtenáři,
druhé číslo loňského roku vyšlo krátce před Vánoci. V případě zájmu o tištěnou verzi nás neváhejte zkontaktovat na redakce@aluze.cz.


Aluze 1/2015
Vážení čtenáři,
Aluze se po téměř osmi letech vrací v tištěné podobě. V rubrice archiv naleznete pdf verzi č. 1/2015, další čísla budeme doplňovat vždy několik měsíců po vydání. Tištěnou verzi revue naleznete v některých knihovnách, případně si o ni můžete napsat na adresu redakce@aluze.cz.
David Jirsa

 

 

 

 

 nahoru    úvodní strana    kontakt    nová aktualita    webmail


ALUZE | Revue pro literaturu, filozofii a jiné (© 1998 - 2008) | ISSN 1803-3784   webmaster: kotrla.com

Počet návštěvníků od 5. 12. 2001: CNW:Counter CNW:Tracker