Archiv revue:
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Ostatní e-Přílohy
Přílohy revue
Podle
rubrik:
Poezie
Próza
Vzpomínky
Rozhovory
Grafika
Studie
Recenze
Glosář
Archiválie
CD-ROM / Audio

 

 

 

Texty - literární čtvrtletník

Potápěč - literární rozcestník

Dobrá adresa

Host

Plav

Tvar

iLiteratura

Glosy.info - malé statické tlačítko

Festival spisovatelů Praha

Estetika

Weles

Portá české literatury

 

Creative Commons License

 


obsah

Situace: Děčín v děšti a k tomu plno básníků. Navečer

Michal Jareš

Stejně jako loni se i letos ve městě Děčíně konalo vyhlášení Ceny Vladimíra Vokolka, kterou jeden z redaktorů Hosta nazval „Děčínská kotva nehudebníků“. Letos (12. června) to ovšem nebylo s takovou pompou jako loni a celá akce dostala komorní ráz už tím, že se vyhlášení nekonalo v divadle, ale v jednom sálku městské knihovny, která je spolu s Úřadem města Děčína hlavním organizátorem. Další změnou bylo i počasí - celý den pršelo a byla zima, takže se paradoxně opakovala situace z loňska: přijeli jen zúčastnění, děčíňané zůstali doma.

Zatímco se na pódiu připravovalo hudební těleso (dá-li se o dvou dívkách mluvit jako o tělesu) z Pedagogické fakulty z Ústí nad Labem - klavír a housle, sálek s kapacitou cca 80 lidí se zvolna naplnil. V 16.50 přišel fotograf, a tak to víte, hned vzrušení, následně se tam objevil Václav Vokolek (17.02) a po něm i neúnavný organizátor Mgr. Ladislav Zoubek, jinak ředitel knihovny. Ten představil zástupce starosty i vedoucí úřadu kultury města Děčína a poté následoval klidný Gershwin. Venku pršelo a vyhlášení se dalo do pohybu: letos se zúčastnilo 80 lidí, z toho 21 z Moravy - že by můj loňský apel na stránkách Aluze zapůsobil? Porota byla představena a kromě Vladimíra Novotného, který se omluvil, dokonce přítomna a připravena sklízet rány od neoceněných, kterých byla v sále většina, protože v obou kategoriích bylo dohromady jen devět vítězných. Finančně i knižně tyto autory podpořilo město Děčín, Okresní úřad a nakladatelství Atlantis a Host. Poté Václav Vokolek přiznal, že se letos porota mimořádně shodla na prvním místě, a opět přišlo intermezzo s houslemi a klavírem. A venku pořád pršelo, když začalo vyhlašování první kategorie, tj. do 21. let. Speciální ocenění poroty se dostalo Stanislavu Beranovi z Jindřichova Hradce za jeho poému Mouchy, třetí místo obsadila Marie Kantůrková z Prahy, druhé Miroslav Klimeš z Bíliny se vcelku zajímavým rozkoukáváním se po světě devatenáctiletého kluka. První byl Jan Kačena z Mostu s jakousi variací na Topinkovo Krysí hnízdo.

Jak je vidět, letos se Severočeši snažili, čímž celá událost zdánlivě získala trochu na regionalitě, ovšem který jiný kraj pořádá obdobnou básnickou soutěž? Je ovšem pravda, že letos se avizování soutěže soustředilo právě na severočeská periodika, takže je pro příští rok možná lepší včas napsat na e-mail do knihovny v Děčíně, aby případní autoři věděli co a jak. Po vyhlášení následovala recitace - stejní interpreti jako loni, ale mnohem snesitelnější už pro civilnost veršů Miroslava Klimeše, abych uvedl příklad. Po patřičných ovacích hudba, a venku trochu pršelo... Druhá kategorie do třiceti let získala také ocenění poroty, dokonce dvě: první bylo zvláštní a obdržel ho Honza Dušek z Bíliny s básněmi v próze, druhé Kateřina Rudčenková z Prahy, což je zde již ostřílená bojovnice, která se ladně přehoupla do nové kategorie. (Čímž jsem prozradil její věk.) Navíc si její básnění můžete přečíst v bloku poezie v tomto čísle. A od konce: třetí místo - Vít Jarolím z Děčína s několika Zámžiky, jak svoje básničky nazývá, druhé stejně jako loni Jan Pavel z Prahy s cyklem Cesta a první byla étericky působící slečna s chrtem, jejíž jméno je Beata Reimannová a jež je z Teplic. Recitátoři nasadili po vyhlášení svá mimetická gesta a přednesli něco veršů, hudba a konec. Magistr Zoubek všechny přítomné pozval na raut konající se o patro výš, upozornil na to, že všichni zúčastnění dostanou sborník a mohou si zakoupit publikaci o večerech poezie, které pravidelně knihovna pořádá. Sympatické.

Hostina nahoře byla trochu ostýchavá, ale určitě to nebylo způsobeno vnitřním neklidem z poezie, spíše z toho, do čeho zakousnout dříve. Stoly se téměř prohýbaly, Václav Vokolek tam nad dortem a chlebíčkem (neručím za pořadí) pohovořil o Aluzi a zadoufal v článek, který by o akci informoval. Snažím se mu tedy tímto vyhovět. Podstoupil jsem poté místo po jeho boku, které jsem okupoval již dost dlouho, Kateřině Rudčenkové a odešel na vlak, který mi jel až za dvě hodiny. S Václavem Vokolkem jsem se tak v prázdném Děčíně (19.00), který už naštěstí nebyl mokrý deštěm, potkal náhodně ještě dvakrát. V tomhle městě asi na básníka narazíte hned, proto se tam ta soutěž koná. Jen tak dál.

 

 

NOVINKY

Aluze 3/2016

Nové číslo Aluze je na světě. Chcete-li ho v tištěné podobě, napište si o něj na redakce@aluze.cz, rádi Vám ho zašleme.

Večer Aluze v Knihovně Václava Havla

V úterý 25. 10. se bude v Knihovně VH povídat s Aluzí o Aluzi, přijďte si poslechnout autory Biancu Bellovou, Irenu Douskovou, Michala Šandu, Jáchyma Topola, ale také Jiřího Hrabala a Davida Jirsu v povídání o tom, jak to s naší revuí bylo, je a bude.

Úterý 25. 10., 19–21 h
Knihovna Václava Havla
Ostrovní 13, Praha 1

Aluze 1–2/2016
Milí čtenáři,
v červenci vyšlo dvojčíslo Aluze. Máte-li zájem, napište nám o výtisk na mail redakce@aluze.cz, případně si počkejte na podzim, kdy bude na našem webu volně ke stažení ve formátu PDF.


Aluze 2/2015
Vážení čtenáři,
druhé číslo loňského roku vyšlo krátce před Vánoci. V případě zájmu o tištěnou verzi nás neváhejte zkontaktovat na redakce@aluze.cz.


Aluze 1/2015
Vážení čtenáři,
Aluze se po téměř osmi letech vrací v tištěné podobě. V rubrice archiv naleznete pdf verzi č. 1/2015, další čísla budeme doplňovat vždy několik měsíců po vydání. Tištěnou verzi revue naleznete v některých knihovnách, případně si o ni můžete napsat na adresu redakce@aluze.cz.
David Jirsa

 

 

 

 

 nahoru    úvodní strana    kontakt    nová aktualita    webmail


ALUZE | Revue pro literaturu, filozofii a jiné (© 1998 - 2008) | ISSN 1803-3784   webmaster: kotrla.com

Počet návštěvníků od 5. 12. 2001: CNW:Counter CNW:Tracker