Archiv revue:
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Ostatní e-Přílohy
Přílohy revue
Podle
rubrik:
Poezie
Próza
Vzpomínky
Rozhovory
Grafika
Studie
Recenze
Glosář
Archiválie
CD-ROM / Audio

 

 

 

Texty - literární čtvrtletník

Potápěč - literární rozcestník

Dobrá adresa

Host

Plav

Tvar

iLiteratura

Glosy.info - malé statické tlačítko

Festival spisovatelů Praha

Estetika

Weles

Portá české literatury

 

Creative Commons License

 


obsah

Martin Komárek: Králíček vám dodá lesku. Hynek, Praha 1998.

Z Komárka Králíček

Vazba mezi publicistikou a beletristickou tvorbou bývala odedávna velmi těsná a produktivní, jak dokládají příklady Jana Nerudy, Karla Čapka, Ludvíka Vaculíka, Ivana Klímy... Řada jmen by přitom mohla být mnohem delší a ani bychom nemuseli opouštět českou literaturu. Nejinak tomu je (alespoň z kvantitativního hlediska) i po listopadu 1989. Novinářskou profesi zastávali či ještě zastávají mnozí z těch, co se v uplynulém desetiletí představili též jako prozaici či básníci. Namátkou: Petr Borkovec, Miloš Čermák, František Dryje, Barbara Nesvadbová, Martin Nezval, Rostislav Sarvaš, Sissy Simons, Božena Správcová, Petr Ulrych, Jáchym Topol... Více spisovatelů než v novinových nebo časopiseckých redakcích najdeme snad jen v reklamních agenturách.

Už v roce 1990 vydal svůj prozaický debut Dřevěná panenka redaktor tehdejší Mladé fronty Martin Komárek (1961). (Mimochodem: Jako jeden z nemnoha českých publicistů nepodlehl tzv. redakční turistice a doposud je zaměstnán ve stejném listu.) Novela, která se zprvu nedočkala valnějšího kritického ohlasu, přinášela v poněkud přízračně pojatém příběhu jednu část odvěkého zápasu lidských bytostí se zlem a zejména se smrtí.

V době zveřejnění druhé prózy (Mefitis, 1996) už byl Komárek známý díky svým blasfemickým mystifikacím z aktuálního společenského (a zvláště politického) dění, které se kromě magazínové podoby dočkaly i knižní verze (Všichni dobří státníci, 1994). A jelikož za mnohými postavami z knihy Mefitis bylo lze tušit konkrétní osoby ze soudobé české reality, zastínila do značné míry tato rovina jádro výpovědi, zahalené navíc do sci-fistického hábitu (či spíše skafandru), tedy netradiční verzi mesiášského mysteria prokládanou znova urputným člověčím soupeřením s neodvratným koncem.

Ve svém třetím prozaickém díle nazvaném Králíček vám dodá lesku (1998) Martin Komárek ještě přidal atraktivních kulis i provokujících narážek (kdopak asi byl prototypem neschopného a úplatného ministra Chyby?) a čtenáře dosti podrobně seznamuje se způsoby (či spíše nezpůsoby) panujícími v high society neokapitalistické české společnosti konce druhého tisíciletí (dříve věrchušky, ještě dříve smetánky). Komárkovi slouží ke cti, že nikdy nepatřil k nekritickým opěvovatelům polistopadového vývoje, a tak předkládaný, nijak vábný obraz nebudí podezření z módního (konjunkturálního) tažení proti nešvarům současnosti, do něhož se v poslední době zapojilo mnoho jeho náhle „prozřevších“ novinářských i spisovatelských kolegů.

Nicméně všichni ti finančníci, ředitelé, manažeři, spekulanti a podvodníci, obklopení samozřejmě svůdnými kráskami, dělají v Komár-kově textu pouze křoví, a třebaže jejich krkolomným jednáním a činům autor věnuje poměrně značnou pozornost, je opět fascinován především fenoménem smrti. A také otázkami neoddělitelně spojenými s konečností existence, tedy s otázkami viny a trestu, s morálkou, se svědomím, s náboženskou problematikou... Opravdovými protihráči (nebo spoluhráči) protagonisty - nonkonformního reklamního magnáta Jakuba Králíčka - tedy nejsou Vodové, Slepejšové atp., nýbrž filozof Pták, mnich František a primář Falbrichter. „Smrt není tak individuální jako život,“ sděluje například tento lékař, zaměřený od studií na reflexi lidských konců, v jednom z rozhovorů těžce nemocnému Jakubu Králíčkovi. Většina postřehů a myšlenek týkajících se uvedených témat v sobě skrývá silný skeptický a relativizující náboj: „k čemu je mi dílo, i když přetrvá věky, a já ho stavím v utrpení a potu tváře, nejím, nespím a pak umřu,“ ptá se Jakub docenta filozofie. Na jiném místě pak nabourává další konvenci: „přírodní zákonitosti jsou stejná iluze jako víra v to, že slunce je živá bytost a sytí se vesmírným planktonem (...) každá doba si vytváří svou vlastní iluzi o světě, přičemž ani jedna není pravdivější než druhá.“

Větší koncentrace citátů v předchozím odstavci se snaží dokázat, že román Martina Komárka Králíček vám dodá lesku neobsahuje jen bůhvíkolikátý vývar z autorovy publicistické praxe nebo víceméně zdařilou parodii zhůvěřilých historek ze zákulisí byznysu a soukromí bohatců. Můžete mávnout rukou, že ani ona filozofující textová vrstva nepřináší nic převratného a světoborného, ale to pak už nezbývá asi nic jiného, než vám doporučit: Nezdržujte se podobnými postmodernistickými „slátaninami“. A ještě upřímně popřát hodně úspěchů v dalším hledání a přemítání. Ať tak či onak, v implicitním refrénu Komárkovy volné trilogie zaznívá skutečné Absolutno: Času nikomu a na nic příliš nezbývá...

Lubomír Machala

 

 

NOVINKY

Aluze 3/2016

Nové číslo Aluze je na světě. Chcete-li ho v tištěné podobě, napište si o něj na redakce@aluze.cz, rádi Vám ho zašleme.

Večer Aluze v Knihovně Václava Havla

V úterý 25. 10. se bude v Knihovně VH povídat s Aluzí o Aluzi, přijďte si poslechnout autory Biancu Bellovou, Irenu Douskovou, Michala Šandu, Jáchyma Topola, ale také Jiřího Hrabala a Davida Jirsu v povídání o tom, jak to s naší revuí bylo, je a bude.

Úterý 25. 10., 19–21 h
Knihovna Václava Havla
Ostrovní 13, Praha 1

Aluze 1–2/2016
Milí čtenáři,
v červenci vyšlo dvojčíslo Aluze. Máte-li zájem, napište nám o výtisk na mail redakce@aluze.cz, případně si počkejte na podzim, kdy bude na našem webu volně ke stažení ve formátu PDF.


Aluze 2/2015
Vážení čtenáři,
druhé číslo loňského roku vyšlo krátce před Vánoci. V případě zájmu o tištěnou verzi nás neváhejte zkontaktovat na redakce@aluze.cz.


Aluze 1/2015
Vážení čtenáři,
Aluze se po téměř osmi letech vrací v tištěné podobě. V rubrice archiv naleznete pdf verzi č. 1/2015, další čísla budeme doplňovat vždy několik měsíců po vydání. Tištěnou verzi revue naleznete v některých knihovnách, případně si o ni můžete napsat na adresu redakce@aluze.cz.
David Jirsa

 

 

 

 

 nahoru    úvodní strana    kontakt    nová aktualita    webmail


ALUZE | Revue pro literaturu, filozofii a jiné (© 1998 - 2008) | ISSN 1803-3784   webmaster: kotrla.com

Počet návštěvníků od 5. 12. 2001: CNW:Counter CNW:Tracker