Archiv revue:
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Ostatní e-Přílohy
Přílohy revue
Podle
rubrik:
Poezie
Próza
Vzpomínky
Rozhovory
Grafika
Studie
Recenze
Glosář
Archiválie
CD-ROM / Audio

 

 

 

Texty - literární čtvrtletník

Potápěč - literární rozcestník

Dobrá adresa

Host

Plav

Tvar

iLiteratura

Glosy.info - malé statické tlačítko

Festival spisovatelů Praha

Estetika

Weles

Portá české literatury

 

Creative Commons License

 


obsah

Petr Koťátko: Úvod do zoologie. Petrov, Brno 1999.

Svět jako přesýpací hodiny

Nestává se často v našich literárních luzích
a hájích, aby se na cestu do říše poetiky vypravil filozof, a nadto filozof zaměřený na „strohou“ logiku a analytickou filozofii. Petr Koťátko (ročník 1955) se na tuto cestu nejenže vydal, ale přinesl si z ní nevšední zážitky v podobě třinácti krátkých povídek, navíc proložených třinácti básničkami. Pokusme se nyní projít cestou, kterou nám Koťátko Ariadninou nití své tvorby naznačil, pokusme se zbudovat svět, do nějž budeme v povídkách a básních vrženi.

Na cestě budeme potkávat osoby neznámé, patřící do dnešní doby, ale i osoby známé - ty z historie (například vojevůdce Alarich). Projdeme řadou pokojů, letištních palub, stájí, krabic (opravdu: krabic), i šnečích ulit (vážně: šnečích ulit!). Čas cesty se rozplyne a nic jej nebude s to zadržet, podmanit a přesně určit. A naše cesta se začne zamotávat, lépe řečeno nit se zamotá a my s ní, poté zjistíme, že se naněkolikrát přetrhla a místo jednoho konce tu máme mnoho dalších konců, a ve chvíli čtenářské bezradnosti zjistíme, že jsme uvnitř Koťátkova světa. Je to svět podobný přesýpacím hodinám (ano: přesýpacím hodinám). Sotva se na sypkém písku významů udržíme, a když už máme dojem, že se nám to povedlo, někdo hodiny otočí a my znovu padáme, kloužeme a víříme. Jsme prostě ve světě, kde vládne princip nejistoty a relativity, mnohoznačnosti a ironického vtipu, snů skutečnosti a skutečnosti snů. Vše k nám hovoří - lidé, zvířata, věci, příběhy, neboť „vše chce něco říci“. A tak se ocitáme v literárním labyrintu významů (a významů významů), otázek, hádanek, náznaků, v labyrintu, odkud nevede jediný pravý a správný východ. Samotný vypravěč je svým světem pohlcován, a ač by jej měl tvořit, zůstává mu bezmocně napospas. („Teď vede cesta hustým lesem, s tím se nedá naprosto nic dělat...“) Snaha o zachycení v nějaké jednotě a jasné určitosti dohání vypravěče k neustálému zpřesňování výrazů: „...kdybych byl tak někdo jiný (myslím tím úplně jiný)...“, až do propasti absurdity. Ta jako by spolu s ironií prostupovala vším. Ironie a absurdita však v příbězích nemají rysy cynismu a krutosti, nýbrž jsou naplněny hravostí a poetikou: „Nicméně začátkem léta se vojsko nalodilo. Vlna, která se zvedla, když se otroci opřeli do vesel, spláchla do moře dva ostrovy s poměrně rozvinutou civilizací, o níž se ví jen to, že byla delší čas v úpadku. Za mořem se rozprostírala poušť. Mračno písku, které se zvedlo za pochodujícími šiky, pohřbilo tři kvetoucí města (jejich rozkvět, jak nás utěšují historikové, dávno překročil svůj zenit).“ Jenže svět nejistoty a absurdity, v němž je navíc smazána jakákoli hranice mezi snem a skutečností, je i světem nejisté existence, existence, která je z různých stran ohrožována a omezována. („Potřeboval bych neutrální výraz pro to neustálé omezení, kterému jsem vystaven, pro ten nepřehlédnutelný fakt, že při každém pohybu, dokonce při každém nadechnutí, při každé jen trochu odvážnější myšlence narážím na nějakou stěnu.“) A čtenář, jenž se rozhodne vstoupit do tohoto světa Koťátkových povídek a básní, nesmí zapomínat na to, že autor je filozof a logik a že z jejich prostoru bude čerpat další významy i vtípky. („Přivítal jsem ji jako důkaz, že jsem zase pánem svého domu: ovšemže jsem si nemohl být jistý pevností premis stojících na vodě, ani solidností logického lešení opřeného o pohovku, ale závěr se mi líbil.“)

Úvod do zoologie je autorovým beletristickým debutem, který svou kvalitou vysoce překonává vše, co v edici New line nakladatelství Petrov
v poslední době vyšlo (např. čísla 21, 22, 23). Snad se v Petrovu blýská na lepší - kvalitnější - časy (i díky první pevné vazbě v edici). Neboť Koťátkovy povídky a básně budou pro vnímavého čtenáře, který má rád vtipnou, inteligentní a netradiční literaturu, skutečným požitkem a poetickou laskominou nevšedních a rozličných chutí. Přeji dobrou chuť.

Nikolas Proksch

 

 

NOVINKY

Aluze 3/2016

Nové číslo Aluze je na světě. Chcete-li ho v tištěné podobě, napište si o něj na redakce@aluze.cz, rádi Vám ho zašleme.

Večer Aluze v Knihovně Václava Havla

V úterý 25. 10. se bude v Knihovně VH povídat s Aluzí o Aluzi, přijďte si poslechnout autory Biancu Bellovou, Irenu Douskovou, Michala Šandu, Jáchyma Topola, ale také Jiřího Hrabala a Davida Jirsu v povídání o tom, jak to s naší revuí bylo, je a bude.

Úterý 25. 10., 19–21 h
Knihovna Václava Havla
Ostrovní 13, Praha 1

Aluze 1–2/2016
Milí čtenáři,
v červenci vyšlo dvojčíslo Aluze. Máte-li zájem, napište nám o výtisk na mail redakce@aluze.cz, případně si počkejte na podzim, kdy bude na našem webu volně ke stažení ve formátu PDF.


Aluze 2/2015
Vážení čtenáři,
druhé číslo loňského roku vyšlo krátce před Vánoci. V případě zájmu o tištěnou verzi nás neváhejte zkontaktovat na redakce@aluze.cz.


Aluze 1/2015
Vážení čtenáři,
Aluze se po téměř osmi letech vrací v tištěné podobě. V rubrice archiv naleznete pdf verzi č. 1/2015, další čísla budeme doplňovat vždy několik měsíců po vydání. Tištěnou verzi revue naleznete v některých knihovnách, případně si o ni můžete napsat na adresu redakce@aluze.cz.
David Jirsa

 

 

 

 

 nahoru    úvodní strana    kontakt    nová aktualita    webmail


ALUZE | Revue pro literaturu, filozofii a jiné (© 1998 - 2008) | ISSN 1803-3784   webmaster: kotrla.com

Počet návštěvníků od 5. 12. 2001: CNW:Counter CNW:Tracker